Szafranowe wypieki należą do moich ulubionych. Szafranowe bułeczki piekę przez cały adwent. W wigilijny poranek moje dzieci podjadają szafranowe lussekatter popijając gorącym kakao. W tym roku postawiłam na szafranowe rogaliki nadziewane nutellą. Mało tego! Do ciasta dodałam sok i otartą skórkę z pomarańczy. Rogaliki są przepysznie puszyste. Nie muszę dodawać, że szafran, pomarańcza i czekolada to świetne kombo. Uwielbiam naturalne aromaty do ciast w postaci cytrusowych dodatków.
Lubicie piec rogale? Ja uwielbiam wszelkie wypieki, które mają różne formy. Takie wypieki jak drożdżowy wieniec czy plecione szafranki przyciągają wzrok. Dzisiejszy wypiek powstał bardzo spontanicznie. Miałam ochotę na ciasto z szafranem ale dzieci przekonały mnie aby upiec drożdżowe rogaliki. Najpierw miałam zamiar nadziać je marcepanem ale zapomniałam kupić. Wybór padł na nutellę.
Rogaliki wyszły w miarę równe. Raczej wolę rustykalne wypieki, niż takie odmierzone co do centymetra. I tak trafią do żołądka. Poza tym każdy może wybrać czy chce rogala czy rogalika…He, he no aż tak dużej różnicy nie ma. Wyszły w miarę jednakowe.
Pomysł z nutellą okazał się całkiem dobry. Rodzinka była zachwycona, więc kolejny wypiek rogalików będzie z podwójnej porcji. Szafranowe bułeczki mają swój dzień 13 grudnia. W Szwecji obchodzimy dzień świętej Łucji. Szafranowe lussekatter to bułeczki w kształcie ósemek. Już się pokazały w cukierniach i sklepach. W tym roku jakoś wszyscy chcą zapomnieć o pandemii i wprowadzić się w świąteczny nastrój. Sama tak się poczułam piekąc rogaliki.
Szafranowe rogaliki
16 sztuk
Składniki:
550 – 600 g pszennej mąki
25 g świeżych drożdży
250 ml ciepłego mleka
0,25 g zmielonego szafranu
150 g cukru
1 jajko + 1 jajko do posmarowania
50 ml soku z pomarańczy
otarta skórka z jednej pomarańczy
60 g miękkiego masła
1 łyżka waniliowego ekstraktu
1 łyżeczka soli
150 g nutella
Lukier
2 łyżki soku z pomaranczy
70 g cukru pudru
Odważ mąkę, odmierz 50 g i resztę wsyp do miski. Dodaj cukier i rozpuszczone w mleku drożdże oraz jajko. Zacznij zarabiać ciasto i wtedy dodaj sól. Następnie dodaj otartą skórkę z pomarańczy. Do soku z pomarańczy dodaj szafran i wlej do ciasta i zarabiaj dalej. Ciasto powinno być dosyć luźne. Jeśli jest za mocno klejące dodaj resztę mąki. Pamiętaj aby dodać mąkę przed masłem. Kiedy ciasto jest już wytworzy nitki glutenu dodaj małymi porcjami miękkie masło. Wyrobione ciasto przykryj folią i odstaw w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na 40 minut.
Wyłóż ciasto na oprószoną stolnicę. Złóż w kopertę i daj mu odpocząć 10 minut. Następnie podziel ciasto na dwie porcje. Każdą rozwałkuj na dwa placki. Radełkiem do pizzy podziel każdy placek na 8 trójkątów. Nałóż łyżeczkę nutelli i zwiń rogalik zaczynając od podstawy trójkąta. Układaj rogaliki na blasze pokrytej papierem do pieczenia. Posmaruj rozmąconym jajkiem.
Nastaw piekarnik na 225ºC i wstaw rogaliki do nagrzanego już piekarnika. Piecz przez 10 – 12 minut na złoty kolor. Jeśli przypiekają się za szybko zmniejsz temperaturę. Wyłóż rogaliki na metalową kratką. Lekko przestudzone posmaruj lukrem. Smacznego!
8 komentarzy
Mam sporo szafranu w nitkach, który przywiozłam kiedyś z Iranu. Jak tu odważyć 0,25 g??? Chyba wagą jubilerską. Przepis cudny, w ogóle muszę coś zacząć robić z tym pamìątkowym szafranem 🙂
Ja też używam tylko irańskiego szafranu. Paczkę nitek szafranu, na ogół 5 gramów gniotę w moździerzu z łyżeczką cukru. Do rogalików wystarczy zmielony szafran na czubku noża. W sklepach widziałam kiedyś pakowany szafran 0,25g.
Dziękuję za szybką odpowiedź, no to biorę się za zużywanie szafranu, czytałam też gdzieś, że można go rozpuszczać w wodzie przed dodaniem, ale nie wiem czy to dobry pomysł.
Tak można w wodzie, mleku lub soku. Można go również rozpuścić w spirytusie. Taki spirytusowy ekstrakt może długo postać podobnie jak waniliowy.
Dzień dobry, a kiedy dodać szafran?
Dzięukję za uwagę. Już dopisałam
Super rogaliki z lukrem ;)
Najbardziej lubię rogaliki z marmoladą, ALE tak naprawdę w rogalikach najbardziej smakuje mi… kształt :D Analogicznie uważam, że rogale są lepsze od bułek.