Dyniowe muffinki z migdałową kruszonką to kolejny dyniowy wypiek. Jak się domyślacie mam niezłe zapasy dyniowego puree. Nic tylko wypiekać! Dyniowe muffinki są puszyste, mają piękny kolor. Dodałam do nich jabłko. Dynia i jabłko fajnie ze sobą harmonizują.
Z miąższu dyni gotuję zupę i piekę sernik, a także np. muffiny i placki. Nie wyrzucam pestek, ale prażę je dodaję do chleba lub posypuję sałatkę. To warzywo… No właśnie, z botanicznego punktu widzenia dynia to owoc ze względu na swój słodki miąższ, ale zwyczajowo uważa ją się za warzywo. Podobny dylemat jest z awokado, które wcale nie jest warzywem, ale owocem tak. Warzywo, czy owoc, a ja i tak lubię dyniowe muffinki lub muffiny z awokado.
Dyniowe muffinki
12 sztuk
Składniki:
200 g dyniowego puree
1 jabłko, średniej wielkości
125 ml oleju kokosowego
2 jajka
150 g cukru
180 g pszennej mąki
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1 łyżeczka cynamonu
1 łyżeczka waniliowego ekstraktu
szczypta soli
30 g migdałów, grubo pokrojone
Migdałowa kruszonka
30 g migdałów, prażonych i drobno pokrojonych
3 łyżki pszennej mąki
30 g masła, zimnego
3 łyżki cukru
Przygotuj dwie miski. Do jednej wsyp odważoną mąkę, proszek do pieczenia, cynamon szczyptę soli i migdały. Wymieszaj. Do drugiej miski włóż dyniowe puree, wbij jajka i wlej rozpuszczony olej kokosowy. Jeśli używasz płynnego ekstraktu waniliowego, również go dodaj do mokrych składników. Wymieszaj mokre składniki szpatułką. Następnie dodaj suche składniki i dokłądnie wymieszaj.
Nastaw piekarnik na 180ºC, podgrzewanie góra – dół. W formie na muffinki umieś papierowe papilotki. Nałóż ciast do papilotek prawie równo z brzegiem. Z mąki, migdałów, cukru i masła zrób kruszonkę, rozcierając składniki między palcami. Posyp muffinki kruszonką i wstaw formę do nagrzanego piekarnika. Piecz przez około 30 minut. Upieczone muffinki ostudź w formie. Smacznego!
4 komentarze
też mam zapas puree dyniowego, zupa i bułki już mi zbrzydły, więc dobrze że trafiłam na słodkie muffinki :D dałam mąki orkiszowej zamiast pszennej i wyszło super :) teraz otworzę swoją prezentową kawę i będę się zajadać :)
Przepysznie wygląda! Dziękuje <3
Trudno było mi przekonać dzieci do tego, aby spróbowały dynię. Zwykle wykorzystywałyśmy ją podczas tworzenia ozdób na halloween. Zupa dyniowa nie spotkała się z entuzjazmem rodziny. Nawet mąż nie był zachwycony, więc postanowiłam szukać dalej :) Pieczona dynia okazała się prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Super współgra z daniami obiadowymi, jednak możliwości jest o wiele więcej. Nigdy nie jadłam muffinek dyniowych, ale wyglądają przepysznie. Z pewnością są o wiele zdrowsze, niż czekoladowe odpowiedniki.
Zaletą dyni jest jej neutralny smak. Można ją łączyć dowolnie z innymi produktami, a pieczona dynia z dodatkami jak feta, ziarna granatu to naprawdę hit