Zostało mi trochę dyniowego musu, więc postanowiłam wykorzystać go na marmurkowy sernik dyniowy. Sernik dyniowy to sernik o cudownym kolorze i smaku. Lubię kombinować z wypiekami. Nawet moje wypieki powstają z resztek. W tym przepisie wykorzystałam resztki kruchego ciasta czekoladowego i białego. Przyrządzając słodkie tarty odcinam brzegi ciasta i mrożę. Czasami uzbiera mi się sporo takich resztek ciast, które akurat wystarczą na spód sernika.
Jak piec sernik?
Osobiście pieczenie sernika nie sprawia mi problemu. Ponieważ nie zawsze mogę trafić w Szwecji na ser z wiaderka, piekę często sernik z kremowych serków. Są one jednak nieco bardziej wodniste. Oczywiście mogę dodać trochę więcej skrobi, ale innym sposobem jest równie odcedzanie sera. Cały ser na sernik wyjmuję na durszlak i pozostawiam na noc w lodówce. Serek wtedy niemalże konsystencją przypomina ser na sernik, jest bardziej kompaktowy i nie podchodzi wodą.
Serniki najlepiej piec w niskiej temperaturze i dłużej. Wtedy sernik się nie zrumieni i jest płaski. Kilka razy wypróbowałam piec sernik w kąpieli wodnej, ale przyznam, że pieczenie w niskiej temperaturze i dłużej spełnia tą samą funkcję.
Sernik powinien stygnąć w wyłączonym piekarniku przy uchylonych drzwiczkach. Dotyczy to głównie wysokich serników, aby nie opadły. Niskie serniki można wyjąć od razu z piekarnika.
Sernik trzeba dobrze schłodzić przed podaniem. Wtedy lepiej się kroi, a i smakuje wybornie. Najlepiej przechowywać go w lodówce.
Prosty przepis na sernik zadowoli każdą domową gospodynię. Marmurkowy sernik dyniowy jest właśnie takim wypiekiem. Jeśli lubicie serniki to bardzo polecam to ciasto. Często piekę sernik dla gości i koleżanek z pracy, a ten zrobił furorę! Na ogół wypiekam serniki na kremowych serkach jak Philadelphia, ale też używam zmielonego sera wiaderkowego.
Czy mam ulubiony sernik? Lubię wszystkie, zarówno te tradycyjne wypieki, jak i sernik gotowany, czy sernik bez pieczenia.
Marmurkowy sernik dyniowy
16 kawałków, prostokątna foremka o wymiarach 20 cm x 30 cm
Składniki:
800 g kremowego serka typu philadelphia lub łaciate
4 jajka
100 g greckiego jogurtu
1½ łyżki skrobi kukurydzianej
250 g cukru
1 łyżeczka waniliowego ekstraktu
250 g dyniowego musu, u mnie z hokkaido
2 łyżeczki cynamonu
½ łyżeczki imbiru w proszku
Spód do sernika
100 g masła
180 g pszennej mąki
100 g cukru
1 żółtko
Lukier cytrynowy
100 g cukru pudru
2 – 2½ łyżki soku z cytryny
30 g włoskich orzechów
Zacznij od przygotowania kruchego spodu do sernika. Jeśli masz resztki kruchych ciast w zamrażalce to możesz z powodzeniem wykorzystać je w tym przepisie. W przeciwnym razie przygotuj kruche ciasto na spód. Posiekaj zimne masło z mąką i cukrem. Kiedy utworzy się kruszonka, dodaj jajko i połącz składniki. Nie zagniataj, tylko zarabiaj ciasto do połączenia. Wtedy będzie idealnie kruche. Owiń ciasto w folię i włóż do lodówki na 30 minut.
Nastaw piekarnik na 180ºC. Dno formy wyłóż papierem do pieczenia. Rozwałkuj schłodzone ciasto w prostokąt i wyłóż nim dno formy, wstaw do nagrzanego piekarnika i piecz przez 15 minut.
Składniki na masę serową powinny w być w pokojowej temperaturze. Do misy miksera włóż serki, jogurt, cukier, skrobię kukurydzianą, wanilię i jajka. Krótko zmiksuj do połączenia. Odbierz szklankę masy sery i wymieszaj z dyniowym musem, cynamonem i imbirem.
Na podpieczony spód wylej białą masę serową. Następnie zrób kleksy z masy dyniowej i lekko przemieszaj, tak aby powstał wzór marmurkowy. Wstaw sernik do nagrzanego piekarnika. Obniż temperaturę do 160ºC i piecz przez około 75 minut. Sprawdź czy ciasto się rusza na środku. Jeśli nie to znaczy, że jest upieczone. Wyjmij ciasto z piekarnika i ostudź.
Ukręć lukier z cukru pudru i soku z cytryny. Polukruj ciasto i udekoruj pokruszonymi orzechami. Pokrój na 16 kawałków. Smacznego!