Właśnie przygotować dla Was przepis na świąteczny bigos z młodej kapusty. Przyznam, że gotuję bigos zawsze na zimą. Możecie sobie zatem wyobrazić, jakie było moje zdziwienie, kiedy małżonek przyszedł do domu z młodą kapustą. Miał być bigos z białej kapusty, a tu taka niespodzianka.
Nie pozostało mi nic innego jak tylko ugotować świąteczny bigos z młodej kapusty, nawet jeśli to brzmi niebywale.Ten przepis na bigos jest właściwie nietypowy pod wieloma względami. Po pierwsze młodą kapustę połączyłam z kapustą kiszoną. Zamiast tradycyjnego majeranku, który dodawałam niemalże do każdego bigosu jaki wcześniej gotowałam, wybrałam szałwię. Ponadto dodałam suszoną żurawinę i doprawiłam bigos amerykańskim brandy.
No cóż, uwielbiam odkrywać nietypowe smaki. Mój bigos wciąż smakuje i wygląda jak bigos, ale jest w nim ta nuta, która budzi ciekawość. Tak chyba powinno być, ze wszystkimi potrawami, prawda? Na święta zwłaszcza! Każdy spodziewa się, że będą pierogi z kapustą, kapusta z żurawiną, czy śledzie, ale ja zawsze chcę zrobić coś innego i zadziwić smakiem.
Bigos już smakował świetnie po kilkugodzinnym gotowaniu, ale z każdym mijającym dniem na pewno jego smak będzie bardziej wyrazisty. Mam cichą nadzieję, że moi smakosze po kilku kęsach, będą mogli odkryć aromat szałwii, smak żurawiny, brandy i jałowca. Miłego gotowania, dajcie znać, czy podobał Wam się ten przepis.
Przepisy na bigos
Gotuję bigos co roku, bo nie wyobrażam sobie świąt bez tego dania! Najważniejsze jednak, że lubi go cała rodzina. Trudno ugotować bigos z małej porcji, więc dobrze, że wszyscy pomogą go jeść. Poniżej znajdziecie kilka innych przepisów na smaczne bigosy, wypróbowane i mocno pochwalone!
Bigos z suszonymi owocami i winem marsala
Świąteczny bigos z sherry luksusowy
Bigos z przecierem pomidorowym i winem
Bigos ze młodej kapusty
20 porcji
Składniki:
2 kg młodej kapusty
1 l kiszonej kapusty
600 g wieprzowiny, łopatka i karkówka
300 g wołowiny rosołowej
250 g kiełbasy podwawelskiej
200 g wędzonego boczku
3 liście laurowe
150 g suszonej żurawiny
5 ziaren ziela angielskiego
4 ziarna jałowca
2 łyżeczki suszonej szałwii
50 ml brandy
1½ łyżeczka czarnego pieprzu, młotkowanego
½ łyżeczki kajeńskiego pieprzu
½ łyżeczki białego pieprzu
2 duże cebule
6 ząbków czosnku
20 g suszonych grzybów
300 – 400 ml bulionu z ugotowanego mięsa
Kapustę poszatkować i gotować w małej ilości wody przez 25 minut. Do drugiego garnka włożyć kiszoną kapustę, zalać wodą i gotować przez 15 minut. Odcedzić kiszoną kapustę, kiedy ostygnie dobrze odcisnąć z wody i pokroić. Jeśli kapusta jest bardzo kwaśna można odlać wodę od gotowania, nalać świeżej i jeszcze raz zagotować kapustę. Wymieszać kiszoną kapustę ze słodką.
Grzyby zalać wrzątkiem i odstawić na 20 minut. Nie wylewać wody. wieprzowinę i wołowinę włożyć do jednego garnka, wlać zalać gorącą wodą i gotować przez godzinę na małym ogniu. Boczek wędzony pokroić w kostkę i zrumienić na małym ogniu. Dodać do kapusty. Na tłuszczu wytopionym z boczku zeszklić cebulę i czosnek pokrojone w drobną kostkę. Dodać do kapusty. Na tej samej patelni usmażyć kiełbasę pokrojoną w kostkę. Przełożyć do garnka z kapustą.
Doprawić bigos solą, przyprawami i szałwią. Włożyć ziarna ziela angielskiego, jałowca i liście laurowe. Wlać bulion z mięsa i gotować bigos przez godzinę, mieszając od czasu do czasu. Następnie dodać brandy i gotować bigos jeszcze przez pół godziny.
Bigos można przechować w lodówce bez pasteryzowania do 2 tygodni. Gorącym bigosem napełnić słoiki, zakręcić przykrywką i odwrócić do góry nogami. Pozostawić tak, aż bigos całkowicie ostygnie. Wtedy odwrócić i wstawić do lodówki.