Och, dawno nie przyrządzałam tak kremowej curry jaką jest kurczak korma. W tym daniu jestem po prostu zakochana. Sam fakt, że znowu mogłam cieszyć się zapachem świeżo prażonych i ucieranych w moździerzu orientalnych przypraw wprawił mnie w błogi stan.
No cóż, potrawy hinduskie mogą każdego zauroczyć bogactwem smaków i kolorów. Pomyśleć, że jeszcze kilka lat temu nie znałam aż na tyle dobrze kuchnię indyjską, aby się z nią borykać sam na sam w mojej kuchni. Dzisiaj mam swoje własne mieszanki przypraw jak każda szanująca się hinduska i wykorzystuję je do różnych potraw, o dziwo nie tylko hinduskich.
Ale dzisiaj przyrządziłam apetyczny kurczak korma, kremowe i aromatyczne curry z dodatkiem migdałów i kokosu, garam masala, kolendry…
A do curry oczywiście długoziarnisty ryż w perskiej wersji – zereszk polo, czyli szafranowy ryż z berberysem. Możecie sobie wyobrazić te wszystkie zapachy…
Kurczak korma
8 porcji
Składniki:
900 g odfiletowanych nóg z kurczaka
2 duże cebule
1 puszka ciecierzycy
1 ½ porcji pasty korma
1 puszka mleka kokosowego, około 400 g
3 łyżki kokosowych wiórków
garść płatków migdałów
1 pęczek świeżej kolendry
Pasta korma
2 ząbki czosnku, duże
5 cm imbiru, świeżego
1 łyżeczka pieprzu kajeńskiego
1 łyżeczka garam masala
1 ½ łyżeczki soli morskiej
2 łyżki oleju arachidowego
1 łyżka przecieru pomidorowego
2 zielone chilli
3 łyżki kokosowych wiórków
2 łyżki zmielonych migdałów
2 łyżeczki nasion kminu rzymskiego
1 łyżeczka nasion kolendry
garść świeżej kolendry
Zacznij od pasty korma. Nasiona kolendry i kminu rzymskiego upraż na suchej patelni, po czym zgnieć w moździerzu. Obrany czosnek, imbir wraz z zieloną chili pokrój w kostkę. Dodaj resztę składników i zmiksuj w blenderze na ziarnistą masę.
Pokrój cebulę w kostkę. Podsmaż na oleju arachidowym, a następnie dodaj kurczaka i pastę korma. Kiedy kurczak już się trochę przyrumieni wlej kokosowe mleko i dodaj odcedzoną ciecierzycę oraz kokosowe wiórki. Gotuj curry korma przez 30 minut. Mięso powinno być mięciutkie.
Gotowe curry korma przed podaniem posyp migdałowymi płatkami i świeżą kolendrą.
Ja i moja rodzinka bardzo lubimy kuchnię indyjską (hinduską). Potrawy , które tu prezentuję często goszczą na naszym obiadowym stole, o choćby kurczak tikka masala, chana masala czy curry jalfrezi. Zachęcam do ich przyrządzenia!
7 komentarzy
Jak pisałam, gdzie indziej, bardzo mi się podobają Pani curry. I pięknie się prezentują i podoba mi się prażenie przypraw przed mieleniem. Też się staram coraz częściej tak robić.
Bardzo lubię curry, ale w sumie te najpopularniejsze, czyli tikka masala, korma i madras wydają mi się bardzo podobne do siebie. Jaka jest według Pani zasadnicza różnica między nimi? Mi się wydaje, że ostrość i kolor, ale w sumie, czy to nie jest jeden przepis z drobnymi wariacjami?
Zauważyłam, że nie ma u Pani jeszcze przepisu na curry madras. Zapraszam więc do mnie na Curry Madras :)
Dla mnie tikka masala jest typowym pomidorowym curry. Korma jest już bardziej kokosowo migdałowa, a i zielona chili ma zupełnie inny smak niż czerwona.Curry madras znów to mnóstwo korzennych przypraw…więc dla mnie absolutnie trzy inne dania
Pozdrawiam serdecznie
Dziękuję za odpowiedź.
Curry zrobiłam, wyszło pyszne. Ciecierzyca dodaje ciekawej struktury. Ale uważam, że sok z cytryny dodany tuż przed jedzeniem potrawy, tak jak J. Oliver radzi, jest świetnym krokiem. Zapraszam też na moją stronę na to curry.
Pozdrawiam :)
mnie nawet przez monitor zapachniało
Dokładnie! :)
Przepraszam, że odgrzebuję temat sprzed sześciu lat, ale 1 ½ porcji pasty korma, to ile to jest w gramach? 😊
Przepis na pastę jest podany w przepisie. 1 porcja pasty to około 100 ml jak mały przecier pomidorowy. Pastę wystarczy podwoić i jeśli lubisz bardzo ostre jedzenie to możesz dodać nawet dwie porcje. Jakoś nie ważyłam nigdy pasty a zgaduję, że 100 ml to około 80 g. Tak więc 1,5 porcji to ok.120 g. Pozdrawiam!