Niedziela! Obiad przy wspólnym stole, gulasz wołowy z żółtą soczewicą i frytkami z batatów… Dawno nie gotowałam po persku, więc w końcu musiałam, bo zatęskniłam za tym znanym perskim gulaszem. Dzisiaj ugotowałam go w wersji z frytkami. Wybrałam jednak bataty zamiast ziemniaków. Cudowne danie na obiad.
Perski gulasz wołowy gheimeh
Oryginalna nazwa tego dania to gheimeh. Jest to narodowe danie irańskie z baraniną. Ja przyrządziłam je dzisiaj z wołowiną, którą długo i wolno gotowałam. Charakterystyczną przyprawą w tym daniu są suszone limonki. One nadają potrawie lekko kwaśny smak. Limonki w połączeniu z orientalnymi przyprawami jak rzymski kmin, pieprz kajeński i kurkuma sprawiają, że gulasz wołowy to prawdziwa eksplozja smaku.
Perski gulasz w mojej wersji gotowałam dla rodziny męża. Mój małżonek pochodzi z Iranu. Kiedy odwiedza nas siostra męża staram się zabłysnąć i ugotować coś po persku. Lubią moje interpretacje perskich potraw i zawsze mnie chwalą, że je dobrze przyprawiam. Przyprawy w perskiej kuchni to podstawa.
Żółta soczewica zwana po persku lappe przypomina łuskany groch ale gotuje się o wiele szybciej niż groch i nie trzeba jej moczyć. Znam prawie wszystkie rodzaje soczewic. Często używam soczewicę w mojej wegetariańskiej kuchni. Zawiera sporo białka, jest delikatna w smaku i naturalnie zagęszcza gulasz.
Kuchnia perska obfituje w dania z dodatkiem różnych rodzajów soczewicy. Mówiąc szczerze przed poznaniem mojego męża nigdy wcześniej nie jadłam soczewicy. Moja codzienna dieta opierała się jedynie na rodzimych strączkach jak fasola i groch, czy zielony groszek.
Ulubione dania z soczewicą
Jeśli lubicie soczewicę to polecam poniżej kilka przepisów z soczewicą w roli głównej. W mojej spiżarni znajduje się conajmniej 6 rożnych rodzajów soczewicy począwszy od czarnej soczewicy do francuskiej puy. Brakuje Ci pomysłów na wykorzystanie soczewicy skorzystaj z przepisów poniżej:
Pieczone tortillas z brązową soczewicą
Składniki:
Gulasz
500 g wołowiny z karczka
1 duża cebula
5 ząbków czosnku
4 suszone limonki
1 łyżka pomidorowego przecieru
1 łyżeczka kurkumy
1 łyżeczka czerwonej papryki
1 ½ łyżeczki curry w proszku
1 łyżeczka kminu rzymskiego
¾ łyżeczki czarnego pieprzu, młotkowanego
¾ l wrzątku
150 g żółtej soczewicy
2 łyżki masła
3 łyżki oliwy z oliwek
sól do smaku
Frytki z batatów
1 batat, około 300 g
200 ml oleju do smażenia
Przygotowanie:
- Pokroić cebulę w kostkę. W garnku z grubym dnem rozpuścić masło i zeszklić cebulę razem z papryką w proszku, curry, kminem rzymskim i pieprzem. Następnie dodać pokrojony w plasterki czosnek i smażyć przez minutę.
- Pokroić mięso na małe kawałki i zrumienić na oleju posypując kurkumą. Przełożyć mięso do garnka z cebulą, wlać wrzątek, dodać przecier pomidorowy i doprawić solą. Nakłuj limonki widelcem i dodać do gulaszu. Gotować przez 70 minut na małym ogniu (kuchni indukcyjna poziom 3).
- Kiedy mięso jest już prawie miękkie (wszystko zależy od jakości wołowiny) dodać opłukaną soczewicę, doprowadzić do wrzenia, po czym zmniejszyć temperaturę (kuchnia indukcyjna poziom 4) i gotuj dalej gulasz. Soczewica powinna być miękka i w całości.
- Na koniec dodać oliwę i zagotować gulasz jeszcze raz.
- Obrać batata, pokroić w cienkie słupki. Włożyć do garnka, zalać wodą, dodaj łyżeczkę soli i blanszować przez 3 minuty.
- Odcedzić bataty. Rozgrzać olej i usmaż frytki .
- Wyłożyć gulasz na miskę, posyp pietruszką, a na wierzchu położyć frytki z batatów. Posypać solą morską gruboziarnistą. Podać gulasz z ryżem lub kaszą bulgur i sałatą. Smacznego!
Dodatkowe wskazówki
Ryż można doprawić szafranem. Zamiast kaszy bulgur można wybrać ryż z pszenicy lub z owsa.
2 komentarze
Wygląda przepysznie i na pewni jest mega sycący! :) Uwielbiam takie połączenia smaków. Z pewnością idealnie rozgrzewa.
Polecam!