Polacy coraz chętniej sięgają po składniki, które są obecne w tradycyjnej kuchni od lat. Dzisiaj mają jednak znacznie więcej pomysłów na to, jak wykorzystać kaszę gryczaną, aby stanowiła ona element urozmaicający dietę oraz dostarczała cennych składników odżywczych całej rodzinie. Serwowana w formie kotletów, gryczanek, kaszotto czy sałatek ma wielu zwolenników, również wśród osób z nietolerancją glutenu.
Kasza gryczana pozbawiona jest glutenu, dlatego stanowi ważny składnik pokarmowy dla tych, którzy są na dietach eliminacyjnych. Nie tylko alergicy wybierają ten produkt. Ze względu na liczne możliwości wykorzystania w codziennym gotowaniu, a także nieocenione właściwości odżywcze jest serwowana w wielu domach i restauracjach.
Właściwości kaszy gryczanej
Kasza gryczana ma charakterystyczne brązowe ziarenka. Jej uprawy spotykane są w Polsce i stąd też pochodzi wyselekcjonowane zboże wykorzystywane do produkcji wyrobów marki Helpa. W swoim składzie niskoprzetworzona gryka ma dużo białka, jak również aminokwasów egzogennych. Zawarta w nich lizyna wpływa na kondycję psychiczną oraz budowę kości.
Zaletą kaszy gryczanej jest błonnik, który wspiera regulowanie procesów trawiennych oraz witaminy z grupy B, sole mineralne czy jod. Jak widzisz, wraz z tym składnikiem dostarczysz organizmowi wielu cennych elementów, potrzebnych do utrzymania zdrowia fizycznego i psychicznego, których nie jest w stanie wytworzyć sam.
Po kaszę gryczaną mogą sięgać osoby cierpiące z powodu nietolerancji glutenu, w tym chorujący na celiakię. Warto wiedzieć, że rozpuszczalny błonnik znajdujący się w składzie produktu pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu, obniżyć glikemię, a nawet zmniejszyć ryzyko zachorowania na choroby wieńcowe.
Jaką kaszę gryczaną wybrać?
Wiesz już, że warto jeść kaszę gryczaną. Idziesz do sklepu i stajesz przed półką, która wręcz ugina się pod ciężarem produktów. Co wybrać? Słodzone kaszki dla niemowląt? Czy klasyczne kasze dla całej rodziny? Alternatywą dla nich są kaszki gryczane Helpa BIO. Znajdziesz je w dobrze zaopatrzonych sklepach spożywczych albo zamówisz wygodnie przez Internet. Warto, ponieważ są to produkty:
- pozbawione chemicznych ulepszaczy, soli, cukru,
- bezmleczne, surowe, niskoprzetworzone i odpowiednie dla wegan,
- powstające na bazie wartościowych, pełnoziarnistych zbóż,
- przeznaczone do tradycyjnego przygotowania na bazie mleka lub napoju roślinnego, a nie szybkie, lecz bezsmakowe wyroby instant.
Jeżeli ważne jest dla Ciebie źródło pochodzenia kaszy gryczanej, jak również jej walory smakowe i odżywcze, to wybieraj świadomie. Rodzima marka Helpa dostarcza artykuły spożywcze, które doskonale łączą tradycyjną kuchnię polską z nowoczesnym sposobem gotowania odpowiednim dla całej rodziny. Możesz wykorzystać kaszę gryczaną, aby przyrządzić śniadanie, przekąskę, deser, obiad lub kolację. Od Twojej wyobraźni zależy, w jaki sposób ją podasz – z dodatkiem liofilizowanych owoców lub warzyw dla młodszych, czy na ostro w wersji dla dorosłych. Spróbuj różnych opcji!
3 komentarze
Bardzo lubię kaszę gryczaną. Kotleciki z niej, to petarda :)
Robimy chleb z kaszy gryczanej systematycznie :)
Jeszcze nie robiłam ale podoba mi się idea